Zimní fusak do kočárku patří do základní výbavy, bez které se při miminku neobejdete. Zamyslete se nad tím, zda budete fusak na zimu používat jen v hluboké korbě kočárku nebo zda budete třeba často cestovat s miminkem v autě – existují totiž i sólo fusaky do vajíčka. Dobré je mít jasno i v tom, jak dlouho máte v plánu fusak používat. Budete chtít fusak jen na jednu sezónu nebo ho chcete využít i pro větší dítě na několik zim?
Kvůli ceně řeší rodiče často univerzální přístup, kterým je nákup rostoucího zimního fusaku do kočárku. Jeho obrovskou výhodou je to, že „roste“ s miminkem do věku tří let a je obvykle adaptabilní pro autosedačku i pro sporťák. Dítě tak prodloužený zimní fusak opravdu využije na maximum.
Jaká je ideální délka rostoucího fusaku? To je častá otázka rodičů. Průměrná výška 3letého dítěte činí 96 cm, a proto postačuje délka zimního rostoucího fusaku okolo 110–120 cm. Při této velikosti má fusak dostatečně velkou rezervu i pro větší děti.
Nejlepší fusak do kočárku splňuje 3 důležité body:
✓ funkčnost
ideálně s možností stáhnutí okolo hlavy dítěte šňůrkou, pro vytvoření vyššího tepelného komfortu, zejména v mrazech a silném větru nebo při dlouhé zimní procházce. Určitě u fusaku oceníte pohodlné rozepínání-nejlépe velkými zipy (které se nezasekávají) po bocích nebo na středu fusaku: Ty zajistí pohodlné a rychlé rozepnutí nebo zapnutí. Některé typy fusaků mají možnost úplného odejmutí předního dílu, který se dá vhodně využít třeba jako dečka do kočárku. Pokud je zimní fusak do kočárku s ozdobnou kožešinkou, měla by se dát v i odepnout – oceníte zejména při praní. Na výrobku sledujte také prošití, které udržuje termo vrstvu na místě. Pokud je fusak dobře prošitý, nemusíte se bát ani praní.
✓ kvalitu použitých materiálů
používané pro tento druh výrobků splňují normu Öko-Tex Standard 100. Svrchní materiál je většinou u lepších zimních fusaků ze 100% polyesteru, ošetřený takovým způsobem, že je vodoodpudivý. Vnitřní výplň (izolace) je obvykle tvořena dutým vláknem nebo u luxusních fusaků kvalitní péřovou výplní. Zde platí, že čím více, tím lépe z hlediska hřejivosti.
Vnitřní strana fusaků je vyrobena u těch levnějších z fleeců nebo z bavlny, u dražších z plyše (Velvetu) a ty nejdražší mají ovčí vlnu (Merino).
✓ střih-design
fusaků je spíše záležitostí samotného vkusu. Může jít o formy mumií, spacáků, až po formu spacího pytle do kočárku. Na designu však maminkám hodně záleží, a proto často volí fusak s kožešinou, který vytváří „wow“ efekt a celkový dojem ještě zdokonalí sladění s kožešinou na kočárek nebo rukávníkem na kočárek ve stejné barvě.
Jak vybrat fusak pro miminko jsme si již řekli, ale jak je to s čištěním? Na praní je nejlepší fusak s dutým vláknem. Ten si vyperete doma i vy, v pračce na max. teplotu vody 30 °C. Pozor na přípravky obsahující bělidla, ty nejsou vhodné. Dobré je použití aviváže, která napomáhá voduodpudivosti a krásně fusak provoní. Neopomeňte poté pozvolné sušení ve volně rozprostřeném stavu.
Fusaky s péřovou výplní nebo s beránkem raději svěřte odborníkům ve specializované čistírně.