S příchodem miminka do rodiny čeká na každého z nás řada rozhodnutí, které je nutné vyřešit. Jedním z nich je výběr kočárku. Je dobré předem vědět, jaké parametry by kočárek měl splňovat a na co si při výběru dát největší pozor.
První věc, kterou by si nastávající maminky měly rozmyslet, je typ kočárku, který budou pořizovat. Na trhu je nepřeberné množství kočárků, ze kterých vybrat ten správný nemusí být vždy jednoduché. Na začátku se rozhodně neobejdete bez hluboké korby, kde může miminko pohodlně a zdravě spát a odpočívat. Bude sloužit prvních 6 – 12 měsíců, než přejdete na sportovní sedačku (sportovní nástavbu kombinovaného kočárku nebo samostatný sporťáček či golfky).
Výhoda kombinovaných kočárků spočívá především v tom, že jejich součástí je také sportovní verze, kterou je možné použít od 7. měsíce, kdy děti začínají sedět, přestává je bavit ležet v hluboké korbě a kdy chtějí pozorovat dění kolem sebe. Korbička by měla být přenosná a dostatečně prostorná, ale není nutné její velikost přeceňovat. Mnohem déle bude dítě využívat sportovní nástavbu.
Další výhodou kombinovaných kočárků je jejich kompatibilita s prvními dětskými autosedačkami, tzv. vajíčky, kdy např. spící dítě je možné v autosedačce vyndat z auta, nacvaknout na podvozek kočárku a bez buzení pokračovat v cestě. Doporučujeme výběr autosedačky, která má lepší bezpečnostní kritéria, atestaci bočního nárazu, pětibodové bezpečnostní pásy, možnost dokoupení isofixové základny, apod. (např. BeSafe, Joie i-Gemm).
V rámci sportovních kočárků bychom určitě neměli opomenout golfové hole, které jsou díky své skladnosti, manipulovatelnosti a lehkosti ideálním doplňkovým kočárkem do městského prostředí a na kratší vzdálenosti po zpevněném terénu.
Při rozhodování o koupi kočárku není možné spoléhat na výběr podle internetové prezentace. To je prvotní chyba výběru podle vzhledu nebo barvy kočárku. I s kočárky, které na obrázku vypadají naprosto stejně, může být vlastní jízda a manipulace s kočárkem zcela odlišná. Základem je vždy důkladné „osahání“ kočárku, alespoň kousek se projet, vyzkoušet najíždění na chodník, apod. Každému vyhovuje něco jiného, je potřeba se rozhodnout zda upřednostníme kočárek s pevnými nebo předními otočnými koly, kočárek houpavý nebo odpružený. Důležité je umístění zadní nápravy (zejména pro vyšší rodiče), rozměry kočárku (do auta, výtahu, nošení po schodech, projíždění dveří, apod.). Další kritérium, které by při výběru mělo být zohledněno, představuje typ koleček kočárku. Od prostředí, ve kterém se rodina s kočárkem pohybuje nejčastěji, se odvíjí i správná volba typu koleček. Malá, tvrdá a umělohmotná kolečka se hodí na zpevněné a udržované cesty, se kterými se setkáme nejčastěji ve městech. Do terénu a vesnického prostředí jsou lepší kolečka větší anebo alespoň kombinovaná (menší vepředu a větší vzadu). Pokud zvolíte kolečka nafukovací či pěnová (gelová), určitě uděláte dobře. Většina kočárků dnes nabízí přední otočná kola, vždy však dejte pozor, umožňují-li aretaci, tedy zablokování samovolného otáčení.
Mezi další charakteristiky, podle nichž můžete ovlivnit budoucí spokojenost s používáním kočárku, patří rozměry a skladnost.
Jezdíte-li často autem, výtahem či pokud doma máte užší vchodové dveře, důkladně si ověřte, zda-li vámi vybraný kočárek těmto prostorům vyhovuje a umožňuje-li rychlé a jednoduché složení do skladného tvaru a následně i rychlé rozložení. Rozměr kočárku máte možnost ovlivnit, rozměr výtahu však nikoliv. Spolu s rozměry souvisí také hmotnost kočárku. V prvních měsících po porodu a i v průběhu nadcházejícího každodenního používání zcela jistě oceníte odlehčené varianty, s nimiž se tolik nenadřete. Tím spíše, jste-li při cestování odkázány na městskou hromadnou dopravu. Kočárek by měl být stabilní a bezpečný, chybět nesmějí ideálně pětibodové bezpečnostní pásy pro připoutání ratolesti ve sporťáku. Ruční brzdu oceníte především u takových verzí kočárků, s nimiž lze realizovat i vybrané druhy sportů, nejčastěji tedy běh či jízdu na kolečkových bruslích. Rukojeť kočárku by měla být výškově nastavitelná. Některé kočárky umožňují otočení nástavby po i proti směru jízdy.
Opomenout bychom neměli ani úložný prostor, který by měl být dostatečně prostorný a hlavně také snadno přístupný, i když je nutné brát v úvahu jeho omezenou nosnost. Mezi praktické doplňky kočárku patří také např. závěsná taška, držák na lahev, slunečník, nánožník, rukávník, moskytiéra anebo v dešti nepostradatelná pláštěnka. Mohou být součástí ceny kočárku nebo se dokupují.
Po všech těchto rozhodnutích již můžeme přejít k výběru konkrétní značky a barvy kočárku.
Kočárek je jako každý jiný výrobek, navíc se s ním každodenně jezdí v různém terénu a počasí, ve sněhu, soli, bahně, apod. Proto i kočárek vyžaduje alespoň minimální údržbu, odstranit nečistoty, dofouknout kolečka (ale nepřefukovat), občas očistit a promazat osičky kol nebo místa kam se dostaly různé nečistoty. Potahy kočárku se většinou nechají vyprat ručním praním na 30 stupňů, je nutné dodržovat prací symboly. Před druhým dítětem je vhodné si i nechat v servisu provést seřízení kočárku, dotažení spojů, apod.